Autor Tema: Oracle  (Pročitano 2317 puta)

Laky

• Medior
    • Blog
Oracle
« poslato: 10.02.2012 20:02:50 »
Kakve su to Oracle baze nikad nijesam nesto to proucavao.... Sretao sam se dosta puta sa izrazom Oracle :D

Kaso

• Administrator
  • Senior
Odg: Oracle
« Odgovor #1 poslato: 10.02.2012 20:08:12 »
Oracle ti je relaciona baza podataka, kao sto je i MS SQL i MySQL. Mogu da kazem da je cak i najstabilnija od prethodno navedenih, ali to se tek primjecuje s vremenom tj. sa enormno velikom kolicinom podataka. Uglavnom se koristi za vece projekte.
Plan ide drumom, a život šumom.

http://www.opensource-me.org/site/

Laky

• Medior
    • Blog
« Odgovor #2 poslato: 10.02.2012 20:10:48 »
Ok hvala!
A kad bih napravio neki program u C++ a da mi treba baza podataka...
koju bi trebalo da koristim :D

Kaso

• Administrator
  • Senior
« Odgovor #3 poslato: 10.02.2012 20:11:37 »
Ok hvala!
A kad bih napravio neki program u C++ a da mi treba baza podataka...
koju bi trebalo da koristim :D

MySQL ti je dovoljan, i SQLite moze da prodje

Laky

• Medior
    • Blog
« Odgovor #4 poslato: 10.02.2012 20:19:05 »
Ok Tnx :D
Vec su mi trebale baze podataka ali sam improvizovao sa textualnim dokumentom :D

milica

• Administrator
  • Novajlija
« Odgovor #5 poslato: 12.02.2012 00:36:49 »
Oracle ti je relaciona baza podataka, kao sto je i MS SQL i MySQL. Mogu da kazem da je cak i najstabilnija od prethodno navedenih, ali to se tek primjecuje s vremenom tj. sa enormno velikom kolicinom podataka. Uglavnom se koristi za vece projekte.

A kazu ljudi da je stvarno primjetna brzina (PL Sql) u odnosu na ostale ali primjecuje se tek kad se radi o milionima redova upisa (npr. t-com-ovi programeri kazu tako) i ima stvari koje se u MySQL-u ne mogu odradit...A sto se tuce Oracle-a kao komplet sistema meni je zivot zagorcao za neke jednostavne projekte kroz faks (i ostalima, ne samo meni) jer pravi haos i steka nekad bez ikakvog razloga ili jednostavno ponekad nestanu neke stvari isto tako bez objasnjenja (to se meni desavalo a i pricali su mi ljudi koji su radili ozbiljne projekte tipa za ministarstvo tako da nije prazna prica :) ) A najgora stvar je kad se radi baza preko nekih njegovih ugradjenih modula (iscrtavas er-dijagram iz kojeg se kasnije generise baza) ne smijes ama bas nista pogrijesit (npr zaboravis neku kolonu ili ne povezes ispravno tabele) jer ako pogrijesis kukala ti se majka, sve jovo nanovo, nikakve prepravke se ne primaju vec se stvaraju samo kolizije...barem se tako desavalo meni i ostalima sa moga smjera, ne znam kakvo je stanje sa novijim verzijama....
I jos jedna stvar, licenca za Oracle je mnoooogo skupa, tako ako oces nesto komercijalno da pravis moras da platis :)

Kaso

• Administrator
  • Senior
« Odgovor #6 poslato: 12.02.2012 11:40:06 »
Sve sto si rekla je ziva istina . Prvo sama instalacija je zeznutija u odnosu na ostale baze. Sto se tice "misterioznog nestajanja nekih stvari" to je zato sto je taj interfejs radjen u javi( znam za Warehouse builder jer smo njega koristili na fakultetu). Takodje sam imao problema i sa SoapUI( takodje gui u javi :) ). Sto se tice licence, jeste skupa ali se zato garantuje stabilnost. Ljudi koji imaju moogo vise iskustva sa Oracle bazama kazu da sa povecanjem kolicine podataka Oracle postaje sve stabilniji i brzi u odnosu na ostale baze.
« Poslednja izmena: 12.02.2012 11:44:22 Kaso »

1v4nB

• Administrator
  • Novajlija
« Odgovor #7 poslato: 12.02.2012 15:24:41 »
Oracle kod nas je bauk jer se tesko ko lati temeljnog citanja dokumentacije, kojom se Oracle fali na sva zvona a ima i zasto. Ako ste makar jednom procitali uputstva kako pravilno prije svega pripremiti sistem za instalaciju, zavrsiti konfiguracije a zatim zapoceti instalaciju, sumnjam da bi se javio neki problem. Slazem se da postoje neke jako sitne gluposti  koje zaista frustriraju ali to je nekako normalno u ovom nasem svjetu :)

milica

• Administrator
  • Novajlija
« Odgovor #8 poslato: 12.02.2012 20:04:33 »
E vidi, prosto im bilo sve kad ti zivot zagorca sama instalacija i konfiguracija i plus deinstalacija koja je cak i nemoguca da se uradi u potpunosti bez komplet reinstalacije sistema (barem se tako windows ponasao i tako su nas profesori ucili na pmf-u :P), opensource je zakon, koliko ti treba da postavis lamp (odnosno mamp, ili ti xampp ili wamp) i konfigurises, punih 5 minuta a ni toliko dok se sa oracle-om krljas dok ne crknes :)

Pogledajte samo zdravstvo, koliko je njihov sistem stabilan, ne mogu najobicniji recept izdat bez muke a o stabilnosti sa bazom da ne pricam (pricali su mi o nesaglasnosti podataka izmedju glavne baze i gradova jer konekcija stalno puca i sve se pomuti), a ko zna koliko je 100tina hiljada sistem placen, onda jos primjera direktno iz ministarstva dje se najobicniji izvjestaj o zaposlenima generise nekad i satima...mada to mozda nije do samog oracle-a nego do onoga ko je pravio sistem...
Bezveze je sto su u Crnoj Gori ti oracle-ovi sistemi tako skupi a tako not-user-friendly i prelose uradjeni dok npr. iste takve sisteme u nekim drugim freeware varijantama mozes da uradis jedno 15 hiljada puta bolje i (naravno) ljepse a jeftinije...mada mozda se grijesim, mozda ima dobro uradjenih stvari ali ja za neki stabilan sistem (znaci ne pricam samo o bazi nego o komplet sistemu koji ima interfejs i koji ima neku svrhu) na ovim prostorima nijesam cula...

Kaso

• Administrator
  • Senior
« Odgovor #9 poslato: 12.02.2012 20:35:23 »
Pogledajte samo zdravstvo, koliko je njihov sistem stabilan, ne mogu najobicniji recept izdat bez muke a o stabilnosti sa bazom da ne pricam (pricali su mi o nesaglasnosti podataka izmedju glavne baze i gradova jer konekcija stalno puca i sve se pomuti), a ko zna koliko je 100tina hiljada sistem placen, onda jos primjera direktno iz ministarstva dje se najobicniji izvjestaj o zaposlenima generise nekad i satima...mada to mozda nije do samog oracle-a nego do onoga ko je pravio sistem...
Bezveze je sto su u Crnoj Gori ti oracle-ovi sistemi tako skupi a tako not-user-friendly i prelose uradjeni dok npr. iste takve sisteme u nekim drugim freeware varijantama mozes da uradis jedno 15 hiljada puta bolje i (naravno) ljepse a jeftinije...mada mozda se grijesim, mozda ima dobro uradjenih stvari ali ja za neki stabilan sistem (znaci ne pricam samo o bazi nego o komplet sistemu koji ima interfejs i koji ima neku svrhu) na ovim prostorima nijesam cula...

Baze podataka su posebna prica. Neki ljudi se samo njima bave citav zivot....Sto se tice brzine, vrlo vjerovatno da nije dobro izmodelovana, ideksirana. I za to treba imati mozga jer se takvi sistemi modeluju.
« Poslednja izmena: 09.03.2012 16:59:51 Kaso »

1v4nB

• Administrator
  • Novajlija
« Odgovor #10 poslato: 19.02.2012 23:38:28 »
Ima da se skine Oracle uninstaller.