Autor Tema: Par video tutorial-a  (Pročitano 1742 puta)

tp0x45

• Administrator
  • Junior
Par video tutorial-a
« poslato: 03.02.2012 21:13:50 »
Toplo preporučijem svima da se informišu o Scrum procesu za razvoj softvera, sajtova, i sličnih projekata.

Introduction to Scrum in just 8 minutes!

Learn Scrum in 7 Minutes!

Ima još materijala na temu Agile i Scrum na Youtube. Vrlo je važno primjetiti da vam Scrum može pomoći da vodite i projekte na kojima radite sami.

Laky

• Medior
    • Blog
Odg: Par video tutorial-a
« Odgovor #1 poslato: 04.02.2012 10:01:43 »
Znas li ti kako s ovo sve funkcionisse?
Mozes li mi malo pojasnit ja sam shvtio dosta ali ne dovoljno :D
Za sta ovo konkretno sluzi?
« Poslednja izmena: 04.02.2012 10:19:58 Lazar Bulatovic »

tp0x45

• Administrator
  • Junior
« Odgovor #2 poslato: 04.02.2012 15:48:21 »
Scrum je jedan od agilnih procesa za razvoj softvera. Ideja je da postujes odredjena "pravila igre" dok se kreces od pocetka do konacnog proizvoda. Posto je razvoj softvera u sustini crlo komplikovan proces vrlo je lako da se ljudi pogube tj. da ne znaju odakle da pocnu, kako da ustanove prioritete i kako da na pravi nacin u koracima koji imaju smisla prave progres.

Na primer, ako pravis website koji treba da ima 20 stranica i 10-ak nekih glavnih funkcija, postavlja se pitanje odakle da pocnes. Da li da prvo napravis samo 2-3 funkcije, sta je bitno, a sta manje bitno. Takodje, ono sa cime svi imaju muku jeste sta ako otkrijes da nesto ne moze ili da ima neki novi zahtev.

Ovo je posebno vazno kada se radi o timovima ljudi, ali ako razumes proces Scrum je vrlo koristan cak i kad se rade freelancer projekti gde radis sam.

Laky

• Medior
    • Blog
« Odgovor #3 poslato: 04.02.2012 20:36:56 »
Hvala na objasnjenju :D

Kaso

• Administrator
  • Senior
« Odgovor #4 poslato: 04.02.2012 21:26:32 »
Takodje, ono sa cime svi imaju muku jeste sta ako otkrijes da nesto ne moze ili da ima neki novi zahtev.

Ovo mi je tako poznato :). Zato treba sto vise razmisljati u pravcu generickih resenja. Mozda ce se za tako nesto utrositi vise vremena na pocetku, ali zato za svaki dodatni zahtjev promjene su manje u odnosu na "ne genericko".
« Poslednja izmena: 04.02.2012 21:49:07 Kaso »
Plan ide drumom, a život šumom.

http://www.opensource-me.org/site/

tp0x45

• Administrator
  • Junior
« Odgovor #5 poslato: 05.02.2012 01:34:56 »
Jedna od glavnih poenti agilnih procesa jeste da oni omogućavaju i dozvoljavaju promjene u zahtjevima. Suština je da promjene u zahtjevima nastaju u skoro svakom projektu. Klasičan pristup tj. "vodopad" (waterfall) proces sto ne dozvoljava. U waterfall procesu ideja je da se prvo definišu zahtjevi, zatim arhitektura, pa implementacija, i na kraju testiranje. Dok se dođe do kraja projekta svi su već i zaboravili diskusiju o zahtjevima.

Agilne metode pa tako i Scrum podrazujevaju postepen iterativni proces korak po korak, gdje se u svakom koraku izvršava i definisanje i klarifikacija zahtjeva, implementacija, i testiranje. Na kraju svake iteracije (zovu se Sprint) proizvod tj. softver treba da bude potpuno funkcionalan. To omogućava da se i arhitektura i zahtjevi, pa i konačan proizvod menjaju korak po korak.

tp0x45

• Administrator
  • Junior
« Odgovor #6 poslato: 04.06.2012 00:10:37 »
NEW Intro to Scrum in Under 10 Minutes - HD Video!

Aussie

• Novajlija
  • *
« Odgovor #7 poslato: 06.02.2013 06:22:58 »
Takodje preporucujem.

Koristimo Scrum u kompaniju i u kombinaciji sa Jira software-om i GreenHopper-om.

tp0x45

• Administrator
  • Junior
« Odgovor #8 poslato: 13.02.2013 15:30:05 »
Super. Podijeli iskustvo sa nama kad stignes.
Koji alat koristite za User Stories?
Koristite li Burn-down charts?
Koliko je dug Sprint?

Aussie

• Novajlija
  • *
« Odgovor #9 poslato: 01.03.2013 03:25:33 »
Super. Podijeli iskustvo sa nama kad stignes.
Koji alat koristite za User Stories?
Koristite li Burn-down charts?
Koliko je dug Sprint?

Koristimo JIRA Application koja je hostovana na nasem serveru.

Zasto JIRA:
    Jednostavan interfejs
    Integrisan GreenHopper za Agile planning.
    Kancelarije su im blizu nasih  :)

Koristimo Burn-down chart a Sprint nam traje jednu sedmicu.
Razlog zbog kojeg traje samo toliko je jer u nasoj kompaniju radimo systems updates on daily basis. Idealno bi bilo 2 sedmice ali... :/

Sto se tice tasks and epics odlucili smo da ne koristimo vrijeme za procjenu vec story points.

Scrum smo implementirali relativno skoro tako da smo jos uvijek u fazi testiranja.

Kakvi su vasi utisci?

Vido

• Novajlija
  • *
« Odgovor #10 poslato: 25.11.2013 21:53:57 »
Interesantno rešenje nisam pogledao licencu oprostite :) Jel skupo ? Reklama na YT mi je zgledala "corporate only" :D

Meni se čini  zgodnije ovo "naše" rešenje github i mailing lista jer svi znamo poslati i pročitati mail a github se savlada jednako brzo koliko vam je trebalo i za fb :D