Autor Tema: Fakultet za informacione sisteme i tehnologije  (Pročitano 5439 puta)

milica

• Administrator
  • Novajlija
Odg: Fakultet za informacione sisteme i tehnologije
« Odgovor #15 poslato: 23.06.2012 18:38:37 »
Zasto ima ovako malo studenata na smeru racunarstvo i informacione tehnologije(ima 35 mjesta ,a 5,6 studenata sam vidio kad sam gledao rezultate sa ispita).
Na smjeru racunarske nauke je prolaznost na svakom predmetu oko  10 % . Zar je to toliko tesko ili rad studenata nije zadovoljavajuci?
Ti si Milice studirala racunarske nauke, pa mi reci ako mozes nesto o ovome ili neko drugi ko studira ili je studirao na nekom od ova dva smjera. Zanima me kakav je kvalitet predavanja,opremljenost kabineta,kao i to kakvi su profesori?
Hvala vam.

Zainteresovanost za PMF je zadnjih godina bas mala iz razloga sto fakultet ne zaradjuje uopste (ima taj D smjer - racunarstvo i informacione tehnologije od kojih mozda cupnu neku paru) a i nema ljudi koji su spremni da zavrse tako nesto nego uglavnom upisuju nesto sto se placa i sto se generalno lakse prolazi. Generalno se ne ulaze previse ni u kompjuterske sale ni u sami kvalitet nastave (tipa da su profesori malo zainteresovaniji pa da vise rade sa studentima, vecina otaljava ta predavanja i studenti se kasnije snalaze kako znaju i umiju), mada ima stvarno profesora koji su sami vrh i koji stvarno drze dobra predavanja i trude se da ljudi nesto nauce. Prolaznost je mala zato sto fakultet generalno jeste tezak ali ti i sam trazis nesto sto ces da upises i dje ces da ucis i da se potrudis a ne da prolazis ispite na sverc i prepisivanje, zar ne? Na D smjeru nemas vise stvari vezanih za same racunarske nauke nego na C, razlika je sto na C imas vise matematike i sto se ne placa :) Tako da ako mene pitas ja bih definitivno izabrala C smjer jer ima profesora koji bi te primijetili ako pocnes dobro i koji ce ti pomoci da zavrsis neku stipendiju u inostranstvo kasnije ako budes htio.

Stevan

• Novajlija
  • *
« Odgovor #16 poslato: 23.06.2012 19:16:11 »
E hvala na pomoci. Ja jesam od onih koji su spremni da uce dosta. Kakva je mogucnost zaposljavanja nakon zavrsetka studija? Gdje ti na primjer radis? Jos da pitam da li se uci teoriski dio iz matematike. Do sad nijesam to radio pa me zanima ocu li morat odsad :)
« Poslednja izmena: 23.06.2012 19:39:14 Stevan »

milica

• Administrator
  • Novajlija
« Odgovor #17 poslato: 23.06.2012 21:17:43 »
E hvala na pomoci. Ja jesam od onih koji su spremni da uce dosta. Kakva je mogucnost zaposljavanja nakon zavrsetka studija? Gdje ti na primjer radis? Jos da pitam da li se uci teoriski dio iz matematike. Do sad nijesam to radio pa me zanima ocu li morat odsad :)
A sto znam, moze se uvijek nesto naci da se radi ali generalno lose je placen posao kao i za svaku struku sto se tice Crne Gore. Isto tako malo je firmi gdje mozes da radis nesto kreativno, uglavnom se svodi rad nad nekim gotovim sistemima  ili rad sa SQL upitima po cijeli dan. Mada dok ti zavrsis mozda se i stanje popravi. Sva sreca jeste sto uvijek mozes da radis preko zice ili u najboljem slucaju da odes odavde :)
A sto se tice matematike naravno da ima teorijskog dijela, pristup je potpuno drugaciji ako pitas za poredjenje sa gimnazijskim gradivom. Rade se sve tri analize, analiticka geometrija, linearna algebra, algebra, matematicka logika, diskretna matematika i jos par njih (mislim da je ukupno 12 matematika) sve kao zasebni predmeti. Ako dovoljno dobro baratas matematikom nece ti biti problem da ih polozis ako budes isao na sva predavanja, radio redovno i malo vjezbao i to ti je to.

Stevan

• Novajlija
  • *
« Odgovor #18 poslato: 23.06.2012 21:53:18 »
Sreca sto sam imao tokom srednje skole strogu profesoricu matematike.Predavala mi je sve cetiri godine.Mislim da me je dosta dobro pripremila i naucila kako se u stvari radi matematika.Stalno sam morao da radim domace, da radim zadatke ispred table ama svaki cas kad se radi vjezbanje i da vjezbam. Stalno sam morao biti spreman(ako na primjer nijesam neku formulu znao odma bi u dnevniku vidio jedinicu).Ona je jedna od najstrozijih,ako ne i najstrozija profesorica u skoli.
Nadam se da ce se nesto promijeniti u Crnoj Gori i da ce informacione tehnologije imati vecu ulogu.

Kaso

• Administrator
  • Senior
« Odgovor #19 poslato: 24.06.2012 22:21:31 »
12 matematika je stvarno previse, posebno za informaticki smjer. Milice, koliko si imala ukupno predmeta ?
Plan ide drumom, a život šumom.

http://www.opensource-me.org/site/

Stevan

• Novajlija
  • *
« Odgovor #20 poslato: 24.06.2012 23:23:22 »
Meni se svidio ovaj smjer koji si mi preporucila.Malo sam se vise informisao na sajtu PMF-a. Sjutra predajem dokumenta za upis na smjer koji si mi preporucila. Puno ti hvala.
« Poslednja izmena: 24.06.2012 23:28:28 Stevan »

milica

• Administrator
  • Novajlija
« Odgovor #21 poslato: 26.06.2012 20:12:38 »
12 matematika je stvarno previse, posebno za informaticki smjer. Milice, koliko si imala ukupno predmeta ?

Na osnovnim studijama ima oko 40ak predmeta cini mi se, i 4. godina 12 predmeta (specijalisticke). A mozda jeste dosta matematike ali nije toliko tesko polozit, analiza je malo teza i algebra a ostalo sa malo truda se prolazi relativno lagano, ja barem nijesam imala problema da ih polozim bez nekog prevelikog opucanja, mnogo je opustenije u poredjenju sa npr. B smjerom dje su matematicki predmeti stvarno ubitacni.

divergent

• Novajlija
  • *
« Odgovor #22 poslato: 28.06.2017 11:16:12 »
Pozdrav... 
Ja se po prvi put susrecem sa pisanjem na nekom forumu tako da ne znam uopste da li sam na pravom mjestu... Uglavnom zanima me ova tema o smjerovima C i D na PMF-u u Podgorici... Da li postoji neko ko mi moze reci kakva je sad situacija na tim smjerovima? Ja se vise interesujem za smjer D ali me brine to sto je samofinansirajuci, zanima me da li ce me poslodavci tretirati kao nekog ko je zavrsio privatni ili drzavni fakultet. Takodje mi nije jasno nista oko ovih najnovijih reformi... Da li one znace gasenje samofinansirajucih smjerova?
Znam da je malo bez veze upadati tek tako u razgovor koji izgleda zavrsenim prije mnogo vremena, ali uvidjam da je ovo jedino mjesto na kojem mogu dobiti trazene informacije...

Stevan

• Novajlija
  • *
« Odgovor #23 poslato: 02.07.2017 14:18:49 »
Zdravo,

prosle godine sam diplomirao na C smjeru, na PMFu, i mogu reci da, ako se dovoljno trudis, mozes dosta da naucis. Za koji od ova dva smjera da se odlucis najvise zavisi sta te vise zanima, da li je to vise naucna strana ili samo prakticna strana? Donekle zavisi i od nivoa predznanja iz matematike, za oba smjera je potrebno poznavanje matematike, posebno za C smjer, mada se kroz rad moze sve postici. Ako bi malo dublje da udjes u oblast kompjuterskih nauka, naucno, a usput da se posvetis i jednim velikim dijelom matematici, onda je C smjer bolji, a ako zelis vise da se posvetis prakticnom dijelu racunarskih nauka D smjer mi izgleda kao bolja opcija. Generalno, mislim da danas imas nevjerovatno puno online materijala za ucenje programiranja i sve je veci broj samoukih programera. Ti online kursevi u dosta slucajeva prevazidju kvalitet nastave na fakultetu, dosta prate nove trendove, tehnologije, itd. Da razvijes neku logiku programiranja fakultet moze da bude dosta dobra odskocna daska. Ovo sto si napisao:  zanima me da li ce me poslodavci tretirati kao nekog ko je zavrsio privatni ili drzavni fakultet , nek te ne brine, najbitnije od svega je da u narednom periodu steknes sto vise znanja. Vjeruj mi, u ovoj oblasti, najvise se cijeni znanje. Skoro sam upoznao osobu koja je ucila sama 2 godine programiranje kroz online kurseve, doduse ta osoba je imala ogrmnu zelju za ucenjem i dan danas je ima i mogu ti reci da je za te dvije godine ta osoba, sto se tice programiranja, puno vise naucila nego ja za 4 na fakultetu. Dosta zavisi i od karaktera osoba, ko mislim da ne moze sam sebe da gura da uci, onda mu je bolje da upise fakultet, a ko ima ogrmnu zelju da uci programiranje i nije mu potreban niko ko ce da ga tjera da uci onda cak i kad ne bi upisao fakultet ne bi pogrijesio ali ovakve osobe su prilicno rijetke. Mislim da kad bi se vratio 4 godine nazad, prije bi upisao D smjer jer mislim da bi imao vise vremena da se posvetim ucenju neceg sto volim nego onoga sto mi je nametnuto da ucim. Ni FIT Mediteran, a ni UDG nisu lose opcije, posebno ako si zainteresovan za usavrsavanje u inostransvu
« Poslednja izmena: 02.07.2017 14:25:59 Stevan »

Kaso

• Administrator
  • Senior
« Odgovor #24 poslato: 16.09.2017 22:14:35 »
Za IT fakulet je nebitan(ne znam kakvo je stanje u CG). Kod mene u kancelariji(samo u mom timu) pored skolovanih programera rade: ekonomisti, fizioterapeut, cura sa turizma... takodje jedna cura u drugom timu koja je zavrsila engleski jezik. Primijetio sam da ti ljudi imaju mnogo vise zelje za ucenjem i napredovanjem vjerovatno sto inicijalno to nije bilo njihovo zanimanje pa se na sve nacine trude da nadomjeste "izgubljeno" vrijeme
Plan ide drumom, a život šumom.

http://www.opensource-me.org/site/